Magyarország gazdag történelmének egyik legkiemelkedőbb hírnökei a magyar kastélyok. Ezek a grandiózus építmények azonban nem csupán a múlt fényét és pompáját idézik, hanem igencsak fontos szerepet töltenek be a társadalom kulturális életében. A kastélyok amellett, hogy gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkeznek, turizmus szempontjából is meghatározóak. Rendezvények, bálok, kiállítások, tárlatok, múzeumok, éttermek, csak hogy néhányat említsünk a kastélyok XXI. században betöltött szerepét illetően. Ha érdekel, hogy melyek a legszebb kastélyok Magyarországon és mit kell tudni róluk, tarts velünk! A mai cikkben összegyűjtöttünk 15 lenyűgöző kastélyt, amelyet garantáltan érdemes meglátogatnod!
Kastélyok Magyarországon – 15 Gyönyürű magyar kastély
A listánkon szereplő kastélyok egykor mind-mind olyan nemes családoknak adtak otthont, akik a magyar történelem fontos alakjai voltak. Töltsenek ma be bármilyen szerepet is a felújított kastélyok Magyarországon, az egykor élettel teli otthonokhoz fűződő hagyományok és legendák ma is tovább élnek ezekben a falakban.
A barokk kastélyok Magyarországon például igazi kis ékszerdobozok, a kastélykertek pedig hívógató, szemgyönyörködtető látvánnyal fogadják az érkezőket. A turizmus szempontjából is kiemelkedő szerepet játszanak ezek a lenyűgöző építmények. Meglátogatni egy kastélyt különleges élmény.
Ilyenkor ugyanis nem csupán a kastélyok lenyűgöző építészeti részleteit csodálhatod meg, hanem betekintést nyerhetsz a múltba, és megismerheted azokat a személyeket és eseményeket, amelyek az ország történelmét formálták. A kastélyok élő emlékek, amelyek által a látogatók közelebb kerülhetnek a múlt legendás világához. Miért is hagynád ki hát? Íme egy kis inspiráció!
1. Esterházy-kastély, Fertőd
Ha barokk kastélyok Magyarországon, akkor a fertődi Esterházy-kastély az első, ami sokaknak eszébe jut. A lenyűgöző Esterházy-kastély 1762 és 1766 között épült, az osztrák építész, Jakob Fellner tervei alapján. A kastély a késő barokk stílus remeke, és az Esterházy család részére épült, amely egykor az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legbefolyásosabb családjához tartozott.
Az Esterházyak a kultúra és művészetek iránt nyújtott támogatásuknak köszönhetően voltak ismertek. A család egyik legjelentősebb tagja, Esterházy Pál Antal herceg, becenevén a “muzsikus herceg”, számos zenei művészeti projektet támogatott. A kastély történelmében számos fontos esemény zajlott, ilyen volt például Joseph Haydn fellépése, aki életének jelentős részét a kastélyban töltötte. 2023-ban végeztek a kastély több részben végzett felújításával.
Mint a kastélyok Magyarországon nagy számban, az Esterházy-kastély is múzeumként üzemel. A látogatók részletes tájékoztatást kapnak az épület történelméről, beleleshetnek a család egykori életébe, megcsodálhatják a művészeti kiállításokat, valamint a kastély kertjeit. Ezen kívül filmvetítések, színházi estek, de csoportos jóga órák is rendszeresen megszervezésre kerülnek. A kastély legkönnyebben autóval megközelíthető, de Budapestről például vonattal 3 óra alatt Fertődön találod magad.
Esterházy-kastély, Fertőd cím: Fertőd, Joseph Haydn u. 2, 9431
2. Festetics-kastély, Keszthely
A barokk kastélyok Magyarországon igencsak elterjedtek, ezt bizonyítja a Balaton partján álló keszthelyi Festetics-kastély is, melyet a 18. században építtetett a Festetics család. Az építkezés 1745 és 1880 között zajlott, és a neves osztrák építész, Johann Ferdinand von Hohenberg tervei alapján valósult meg. Az épületet főként barokk és klasszicista stílus jellemzi.
A Festetics család jelentős szerepet játszott a magyar társadalmi életben, főleg Festetics György, akinek rengeteg munkája volt a magyar mezőgazdaság és oktatás fejlesztésében. Ő alapította a Keszthelyi Georgikon Mezőgazdasági Intézetet, amely a mai napig kulcsfontosságú szerepet tölt be a mezőgazdasági oktatás terén.
A Festetics-kastély a látogatható kastélyok Magyarországon listát gazdagítja. Múzeumként működik, amelyben a látogatók amellett, hogy megtekinthetik a család életét és történelmét bemutató kiállításokat, megcsodálhatják a pálmaházat és madárparkot, a modellvasút kiállítást, valamint részt vehetnek olyan programokon, mint a hintózás a Festetics-kastély mesebeli parkjában. A kastély könnyen megközelíthető autóval vagy tömegközlekedéssel, egészen pontosan vonattal. A kastélyt jelenleg is részletenként újítják.
Festetics-kastély, Keszthely cím: 8360 Keszthely, Kastély utca 1.
3. Schossberger-kastély, Tura
A legszebb kastélyok Magyarországon listánkról nem hiányozhat a turai Schossberger-kastély sem. A festői környezetben emelkedő Schossberger-kastélyt Schossberger Zsigmond építtetett 1883 és 1886 között. A kastély egykori tulajdonosa, Schossberger Antal nemcsak sikeres üzletember volt, hanem lelkes támogatója a művészeteknek és a jótékonysági céloknak is. Az épület neoreneszánsz és neobarokk stílusban épült Bukovics Gyula tervei alapján.
2016-ban a kastélyt felújították, jelenleg kastélyszállóként és rendezvényközpontként működik. A 19 vendégszobával rendelkező kastély bálok, esküvők, kulturális programok helyszíne. Még egy érv amellett, hogy eltölts itt egy hétvégét az a kastélyban működő spa, valamint a magas színvonalú Clarisse étterem, amelyet Michelin-csillagos séf vezet.
A gasztronómiai élmények mellett megcsodálhatod a kastély kertjét, felfedezheted a környéket lóháton, valamint szarvasgomba vadászatra is indulhatsz. A ma BOTANIQ Turai Kastély néven működő kastélyszálló a magyar kastélyok közül kiemelkedő úti cél, ahol kiszakadhatsz a valóságból és mesés környezetben tölthetsz el néhány napot. Budapestről autóval és tömegközlekedéssel is kb. 1 óra alatt megközelíthető a kastély.
Schossberger-kastély cím: 2194 Tura, Park utca 37.
4. Andrássy-kastély, Tiszadob
Látogatható kastélyok Magyarországon a Tisza mentén? A tiszadobi Andrássy-kastély építését id. Andrássy Gyula, az Osztrák–Magyar Monarchia első külügyminisztere építettette 1880-1885 között. Bár az idősebb Andrássy még látta a felépült kastélyt, a berendezés feladata már a fiára, II. Andrássy Gyulára maradt.
A neobarokk kastély építésze Meinig Arthur volt. II. Andrássy Gyula álmodta meg a kastély mellett található impozáns angolkertet is, amelynek rózsakertjében a legendák szerint maga Erzsébet osztrák császárnő és magyar királyné is gyönyörködött. A kastély egyik legizgalmasabb látnivalója máig a tiszafa-koszorúba fogott bukszus-labirintus, de itt járva természetesen nemcsak a kertet, de a kastély pompás belsejét is megcsodálhatod.
A tisztadobi Andrássy-kastélyban 2011 és 2012 között teljes műemléki helyreállítás végeztek, amely során kívül-belül felújították a kastélyt. Budapestről autóval 2 és fél óra alatt juthatsz el a kastélyhoz, míg tömegközlekedéssel kb. 4 órát vesz igénybe az út.
Andrássy-kastély, Tiszadob cím: 4456 Tiszadob, Bocskai utca 59.
5. Károlyi-kastély, Füzérradvány
A felújított kastélyok Magyarországon gyűjteményünk nem lenne teljes a füzérradványi Károlyi-kastély nélkül. A kastély története a 16. századra nyúlik vissza, és bár a barokk kastélyok Magyarországon sokáig fénykorukat élték, a kastélyt a Károlyi család 1860 és 1870 között romantikus-eklektikus stílusban Ybl Miklós tervei alapján teljesen újraépíttette.
A Károlyi család tagjai mindig befolyásosak voltak a politikai életben, 1686-ban I. Lipót király a családnak ajándékozta Füzér várát, majd II. Rákóczi Ferenc grófi címmel ajándékozta meg báró Károlyi Lászlót. A kastély ma turisztikai céllal működik. Megtekintheted a kastélykertet, részt vehetsz parktúrán, de csatlakozhatsz a tárlatvezetéshez is, amely során eléd tárulnak tárgyak, titkok, történetek a Károlyi család és a kastély pompás múltjából.
A kastélyban teljeskörű felújítást végeztek, amely 2021-ben fejeződött be. Ugyanakkor, a kastélyban szállást is foglalhatsz, a pincehelyiségben pedig szabaduló szoba és társasjátékterem működik. Autóval és tömegközlekedéssel egyaránt megközelíthető, míg autóval Budapestről 3, vonattal 5 óra az út.
Károlyi-kastély, Füzérradvány cím: 3993 Füzérradvány, gróf Károlyi Ede út 1.
6. Grassalkovich-kastély, Gödöllő
Melyek a leggyönyörűbb látogatható kastélyok Magyarországon? Nos, sokak számára az egyik legjelentősebb kastély a gödőllői Grassalkovich-kastély. A barokk stílusú kastély építése a 18. századi Magyarország egyik legtekintélyesebb főúrának, Grassalkovich I. Antalnak a nevéhez fűzödik. A kastély 1745-re készült el Mayerhoffer András építész tervei alapján.
1867-től a kastély I. Ferenc József és Erzsébet királynő pihenő rezidenciájaként szolgált. A kastélyban az elmúlt években folyamatosan felújítási munkálatok zajlottak, az utolsó legjelentősebb 2010-ben volt. Azóta a kastély széles kínálattal várja látogatóit. Az állandó kiállítás mellett, amely során bejárhatod a kastély 31 termét és megismerheted a kastély teljes történetét, iskolás és családi programok közül is válogathatsz.
A gödöllői Grassalkovich-kastély Budapestről autóval, busszal, HÉV-vel és vonattal is megközelíthető. További kastélyok Magyarországon, amelyek biztosan elbűvölnek? Olvass tovább és kiderül, melyek azok a magyar kastélyok, amelyeket muszáj meglátogatnod!
Grassalkovich-kastély, Gödöllő cím: 2100 Gödöllő, Grassalkovich-kastély
7. L’Huillier–Coburg-kastély, Edelény
A legszebb kastélyok Magyarországon listánkról nem hiányozhat az edelényi L’Huillier-Coburg-kastély sem, amely a magyar kastélyok közül az ország hetedik legnagyobb kastélya. A barokk stílusú kastély építését 1715 és 1730 körülre datálják, az építtető báró L’Huillier Ferenc János.
Ebbe a családba házasodott be Esterházy István gróf, majd utód híjján a kastély új birtokosra talált a Coburg hercegi családból származó császári királyi altárbornagy, Ferdinánd herceg személyében. A kastélyt 2014-ben felújították, azóta a kastély nyitva áll a látogatók előtt.
Olyan érdekességeket tekinthetsz itt meg, mint az oratórium, a kápolna, a négy évszak szobája, a grófné egykori szobája, de a díszterembe és a vendégszobákba is betekintést nyerhetsz. A kastély rendezvényhelyszínként is szolgál. Megközelíthető autóval vagy tömegközeledéssel.
L’Huillier–Coburg-kastély, Edelény cím: 3780 Edelény, Borsodi út 7.
8. Wenckheim-kastély, Szabadkígyós
Vendégségben Wenckheiméknél címszóval várja kíváncsi látogatóit a szabadkígyósi Wenckheim-kastély. A kastély építése 1875 és 1879 között zajlott Ybl Miklós tervei alapján. Stílusát tekintve, a Wenckheim-kastély neoreneszánsz és eklektikus stílusjegyeket tartalmaz. Az impozáns kastélyt gróf Winckheim Frigyes és felesége Wenckheim Krisztina építettette.
Érdekesség, hogy Krisztina kívánsága az volt a tervezőhöz, hogy a kastélynak annyi ablaka legyen, ahány nap van egy évben, annyi szobája, ahány hét van egy évben és annyi bejárata, ahány évszak. A kastélyt az elmúlt években felújították, a munkálatokkal 2022-re készültek el. Ma a kastély nyitva áll a látogatók számára, a látogatást pedig egyéni tárlatvezetés teszi különlegessé.
Az interaktív kastélytúra célja úgy bemutatni a kastély, ahogy egykori lakói látták. A látogatók becsöppennek az arisztokrata kor varázslatos világába, újraélhetik a főúri hagyományokat és megismerkedhetnek a fennmaradt legendákkal, anekdotákkal. A kastélyt legkönnyebben autóval tudod megközelíteni, Budapestről 2 és fél órára található. Most viszont lássuk, melyek a további felújított kastélyok Magyarországon, ahová érdemes ellátogatnod!
Wenckheim-kastély, Szabadkígyós cím: 5712 Szabadkígyós, Áchim András u. 23.
9. Brunszvik-kastély, Martonvásár
A barokk és neogót stílusú martonvásári Brunszvik-kastély 1783 és 1785 között épült Brunszvik Ferenc megbízásából. Érdekesség, hogy a kastély stílusa az idők során folyamatosan változott, ugyanis az átépítések során volt, hogy klasszicista, majd neogót stílusú átalakításokon ment keresztül. A Brunszvik család egyébként Mária Teréziától grófi címet kapott, a kastély építtetője, Brunszvik Ferenc aljegyző és táblabíró pedig Beethoven mecénása és jó barátja volt.
Ennek köszönhetően Beethoven számos alkalommal megfordult a kastélyban. Jelenleg a kastélyban látogatható Beethoven emlékmúzeum működik, ahol beleshetsz Beethoven a Brunszvik család nőtagjaival folytatott levelezéseibe, valamint megtekintheted a család és a világhírű művész életére vonatkozó tárgyakat és dokumentumokat.
Ugyanakkor, a 2020-ban felújított kastély a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontjának ad otthont. Érdemes ide ellátogatni, hiszen amellett, hogy megnézheted a múzeumot, a kastély épülete és kertje is gyönyörű látvány. Nem beszélve arról, hogy Budapestről félóra alatt megközelíthető, mind autóval, mind tömegközlekedéssel. Érdekelnek még látogatható kastélyok Magyarországon? Van még néhány remek ötlet a tarsolyunkban!
Brunszvik-kastély, Martonvásár cím: 462 Martonvásár, Brunszvik u. 2.
10. Nádasdy-kastély, Nádasdladány
Míg a barokk kastélyok Magyarországon igencsak elterjedtek, a Nádasdy-kastély a romantika és Tudor-stílus jegyeit őrzi. A kastélyt Nádasdy Ferenc és felesége, gróf Zichy Ilona építtette 1873 és 1876 között Linzbauer István tervei alapján. A nagy tekintéllyel bíró Nádasdyak évszázadokon keresztül fontos politikai és társadalmi szerepet töltöttek be Magyarországon.
A kastélyépíttető Ferenc szenvedélyes vadász volt, aki évtizedekig az Országos Magyar Vadászati Védegylet vezetője volt. Ezen kívül az ő nevéhez fűződik a balatoni vitorlássport megteremtése, valamint a yachtgyártásban is segédkezett. A látogatók egyedül is bejárhatják a kastély szobáit és a kertet, tárlatvezetésre is lehetőség van.
Megtekintheted a családi gyűjteményeket, festményeket, megismerkedhetsz a kastély építésének történetével, a sportoló Nádasdyak élettörténetével, valamint a kastélyt körülvevő angolpark kialakításával is. A kastély 2009-től kezdődően átfogó rehabilitáción esett keresztül, 2021-ben nyitotta meg újra kapuit a látogatók előtt. A legkönnyebben autóval közelíthető meg a kastély, az út 1 órát vesz igénybe.
Nádasdy-kastély, Nádasdladány cím: 8145 Nádasdladány, Kastélypark 1.
11. Esterházy-kastély, Tata
Folytatva a látogatható kastélyok Magyarországon gyűjteményünket, a magyar kastélyok közül a következő a tatai Esterházy-kastély. A kastélyt gróf Esterházy Miklós építtette az 1760-as és 1770-es években. A tervező Fellner Jakab volt, a kastély 1776-ra készült el. Az Esterházyak Magyarország egyik legjelentősebb főnemesi családja voltak, akik amellett, hogy fontos politikai és társadalmi szerepeket töltöttek be, a művészetek szenvedélyes támogatói is voltak.
A barokk építészeti stílusú kastélyt 2018 és 2021 között felújították, ma pedig pompás külsővel és belsővel várja kíváncsi látogatóit. A “Béke szigete” címet viselő állandó kiállítás várja az ide érkezőket, amely látni engedi a kastély összes termét, beleértve a berendezett szobákat, a kiállítótereket, a dísztermet és az ebédlőt.
Pazar időutazás az egykori birtokos család életébe, miközben a korabeli Magyarország politikai, kulturális és társadalmi életéről is számtalan dolgot megtudhatsz. A kastélyban ezen kívül koncerteket, esküvőket, céges rendezvényeket és egyéb eseményeket is szerveznek. Budapestről mind autóval, mind tömegközlekedéssel 1 óra alatt meglátogathatod a kastélyt.
Esterházy-kastély, Tata cím: 2890 Tata, Hősök tere 9/A.
12. Festetics-kastély, Dég
A legszebb kastélyok Magyarországon összeállításunk következő szereplője a Dégen tündöklő klasszicista Festetics-kastély is, amelyet egy fantasztikus angolpark vesz körül. A kastély építése 1810 és 1815 között zajlott gróg Festetics Antal császári és királyi kamarás megbízásából. Az építkezést Pollack Mihály neves klasszicista építész vezette.
A Festetics nemesi család neve szorosan összefűződik a szabadkőműves mozgalommal, ugyanis a kastély egykor a magyar szabadkőművesség titkos központjának adott otthont, és a gróf maga, Festetics Antal is a szabadkőműves volt. Az 1920-as években a kastély átalakításon ment keresztül gróf Festetics Sándor megbízásából, amely főleg a belső tereket érintette. Érdekesség a kastély történetében, hogy itt forgatták a népszerű magyar film, a Kincsem több jelenetét is.
Az utolsó felújítás és korszerűsítés 2018-ban vette kezdetét. Ma a kastély tárlatvezetéssel, állandó kiállítással és különböző programokkal várja látogatóit. A birtokon szállásfoglalásra is lehetőség van, méghozzá a Park Vendégházban. A kastély Budapesttől 100 km-re található, így legkönnyebben autóval megközelíthető.
Festetics-kastély, Dég cím: 8135 Dég, Hunyadi utca 11.
13. Forgách-Lipthay-kastély, Szécsény
A felújított kastélyok Magyarországon számát bővíti az impozáns szécsényi Forgách-Lipthay-kastély is, amely a barokk építészet egyik ékköve. A kastély egykori helyén 1456-ban várkastély állt, majd 1753-1763 környékén a Forgách család a középkori vár helyére pompás kastély építtetett.
Az évek során a kastély több tulajdonos kezén is átment, köztük a Pulszky, a Grósz, majd a Lipthay család birtokolta a kastélyt. 2005-ben a kastély teljes felújításon ment keresztül, azóta a híres politikusról, régészről, természettudósról elnevezett Kubinyi Ferenc Múzeumnak ad otthont.
Ezen kívül a kastély angolparkja természetvédelmi terület. A kastélyba ellátogatva megtekintheted a múzeum gazdag tárlatát, amely többszázezer műtárgyat őriz. A legkönnyebben autóval közelíthető meg a kastély, a Budapest-Szécsény táv körülbelül 2 órát vesz igénybe.
Forgách-Lipthay-kastély, Szécsény cím: 3170 Szécsény, Forgách kastély, Ady Endre út 7.
14. Füzéri vár, Füzér
A Füzéri Vár története a 13. század közepére nyúlik vissza, az első írásos említése ugyanis 1264-ből származik. Feltételezések szerint azonban a vár már a tatárjárás előtt állhatott. A vár építését az Aba nemzetséggel hozzák összefüggésbe, az évszázadok során azonban több tulajdonosa is a volt a várnak, köztük II. András, Károly Róbert, később Drugeth-, majd Perényi tulajdonba került.
Legvégül a Báthoriak, majd a Nádasdy család birtokolta a várat. A Füzéri Várat 2015-ben teljesen felújították, ma állandó kiállítással várja kíváncsi látogatóit. A vár épülete mellett megtekintheted a Várkápolnát is, rengeteg érdekességet tudhatsz meg a Szent Koronáról, megismerkedhetsz a füzéri pénzérmékkel, de a lapidárium is számtalan izgalmas dolgot tartogat.
A várat autóval és tömegközlekedéssel is megközelítheted, viszont ha túrázni lenne kedved, akkor ne felejtsd el, hogy a falu központjában található az egyik Országos Kéktúra bélyegzőhely. A vár tövében pedig túraútvonal húzódik, így a Füzéri Vár egy igencsak népszerű állomás a túrázás szerelmesei számára.
Füzéri Vár, Füzér cím: 3996 Füzér, Szabadság út 30.
15. Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó
Végül, de nem utolsó sorban jöjjön a listánk utolsó szereplője, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély. Az 1844 és 1851 között épült klasszicista és eklektikus kastély tervezői Henrich Koch és Ybl Miklós volt. A kastélyt Károlyi György építtette, aki a Magyar Tudományos Akadémia egyik alapító tagja volt.
A kastélyhoz egy 40 hektáros arborétum jellegű park tartozik, ahol több, mint 150 éves fák övezik a hangulatos romantikus hidakkal átszelt, pavilonokkal tarkított sétányt. 2014-ben a kastélyt teljesen felújították. A felújítás során a kastélyban egy 23 szobás szállodát alakította ki.
A mesés környezet tökéletes helyszín arra, hogy elmenekülj kicsit a hétköznapok elől és egy, a régi korokat idéző mesés világban megpihenj. A kastély idegenvezetéssel látogatható, a kastély történetét bemutató állandó tárlat, időszakos kiállítások, kulturális és zenei programok várják az érdeklődőket. Ha ide látogatnál, ajánljuk, hogy autóval tedd, ugyanis az út 1 óra alatt megtehető, míg tömegközlekedéssel csak többszörös váltással juthatsz el a kastélyhoz.
Károlyi-kastély, Fehérvárcsurgó cím: 8052 Fehérvárcsurgó, Petőfi u 2.
Összefoglaló: legszebb kastélyok Magyarországon
Ezek voltak tehát a legszebb kastélyok Magyaroszágon! Biztos lehetsz benne, hogy bármelyik, a listánkon szereplő kastély meglátogatása felejthetetlen élményt nyújt! Látogass el Magyarország kastélyaihoz, csodáld meg a fantasztikus építészetet, sétálj a gyönyörű kastélykertekben és parkokban, csodáld meg a pompás szobákat, a fényűző berendezést, a tárgyakat és történeteket, amelyek ma is életben tartják az egykori lakók emlékét. Ha pedig teheted, tölts el egy hétvégét azokban a kastélyokban is, ahol szállásfoglalásra van lehetőséged, meglátod, egészen egyedülálló élményben lesz részed!