Nem tudom te hogy vagy vele, de én a gőzgölgő húsleves recept hallatán rögtön a családdal együtt elfogyasztott ízletes vasárnapi ebédre gondolok. Azok a napok jutnak eszembe, amikor húsleves készítése után a kanapén kuckózva, kényelmes takaróba burkolózva, élvezem ez az egyszerű, mégis összetett leves gazdag és lélekmelengető ízvilágát. A magyarok számára tyúkhúsleves az a fogás, ami soha nem hiányozhat a családi ebédek felhozatalából. Mivel a magyar konyha sajátossága az ebédkor elfogyasztott leves, a második, vagy főfogás előtt mindig kerül az asztalra valamilyenféle leves. Vasárnap ez legtöbbször nem más, mint a húsleves. Hiszem, hogy ez a fogás sokak kedvence, éppen ezért ma a húsleves csirkemellből készült verzióját osztom meg veletek. A családomban sok éve készül így a húsleves és most már én is szívesen készítem így az egyik legnépszerűbb magyar ételt.
Húsleves recept galuskával
Mielőtt belevágnánk a húsleves csirkemellből készült verziójának elkészítésébe, fontos megjegyezni, hogy a húsleves készítése egyénenként, családonként változhat. Ha egy egyszerű húsleves recept után keresgélünk, a legnépszerűbb módszer a vékony tésztával készült változat. Ha azonban szeretnénk a következő szintre emelni levesünket, levesbetétként készíthetünk búzadara galuskákat is. Nyílvánvalóan legtöbben a galuskás verziót tartják előnyben, hiszen a búzadarás gombócok és a csirkeleves találkozása elképesztő íz világot eredményez. A galuskák elkészítése azonban időigényes és főleg kezdő szakácsoknak bonyolult folyamatnak tűnhet. Éppen ezért, ha nem szeretnéd a véletlenre bízni a levesbetét sorsát, akkor a vékony tészta tökéletes megoldás.
Ha azonban egy igazi magyaros csirkehús- vagy galuskaleves receptet keresel, akkor kövesd az alábbi receptet, majd külön készítsd el a gombócokat. A galuska hozzávalói 1-2 tojás és 3-6 ek búzadara. Ez a mennyiség igazából attól függ, hogy hány személyre és mekkora mennyiséget készítünk. Ha kevesebb galuskát szeretnénk készíteni, használjunk csak 1 tojást és 3 evőkanál búzadarát.
A húslevesbe való galuska elkészítéséhez először a tojásfehérjét habbá verjük, majd hozzáadjuk a tojás sárgáját, és tovább verjük. Ezt követően adjuk hozzá a búzadarát, ügyelve arra, hogy a kapott keverékünk kellően lágy maradjon. Figyeljünk arra is, hogy lassan adagoljuk a búzadarát, és ellenőrizzük folyamatosan, hogy puha marad-e. Ezután egy kanál segítségével vegyünk ki a keverékből és óvatosan helyezzük bele a forrásban levő levesbe. Főzhetjük külön vízben is. Ha szétesik, az azt jelenti, hogy a galuskánk állaga túl lágy, így a második gombóc kifőzése előtt érdemes még egy kis búzadarát hozzáadni a keverékhez.
A magyaros húsleves készítése
Hiszed vagy sem, az egyszerű húsleves recept nagyon egyszerű. Alapvetően, a húsleves készítése annyiból áll, hogy felvágjuk a zöldségeket, előkészítjük a csirkét, mindent egy nagy fazékba teszünk és feltöltjük vízzel. Pofonegyszerű, nemde? Viccet félretéve, azért van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. Ilyen például a levesünk fűszerezése, illetve az örök nagy rejtély: mitől lesz aranyszínű és gyöngyöző a leves? Mindenki számára ez a legnagyobb kihívás, ugyanis ettől lesz a húsleves igazán remek.
Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen ez a titok is megtalálható az alábbi receptben. Ha érdekel tehát hogy milyen egy csirkemellből készült húsleves gazdagon fűszerezve, zöldségekkel, akkor térjünk is rá a mai nap főszereplőjére, a magyaros húsleves elkészítésére.
Húsleves Recept
Ingredients
- 2 darab közepes méretű sárgarépa
- 1 darab nagy hagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 közepes zeller
- 200 gramm csirkemell (combbal is helyettesíthető)
- 200 ml alaplé
- só
- bors
- petrezselyem
Instructions
- Az autentikus magyar húsleves recept elkészítésének első lépése a zöldségek megpucolása. Először készítsük elő a sárgarépát, a hagymát, a fokhagymát és a zellert. Ezek az első dolgok, amelyeket egy mély fazékba helyezünk.
- Mielőtt a fazékba tennénk a zöldségeket, vágjunk mindent nagyobb darabokra, hogy majd könnyebben eltávolíthassuk őket, ha a elkészül a levesünk. A sárgarépát 2-4 darabba, a hagymát kettőbe, és a zellert is félbe vágjuk.
- Ezután tegyünk 2 evőkanál olívaolajat ( napraforgóolajjal még autentikusabb) a mély fazékba, melegítsük fel. Először dobjuk bele a sárgarépát és a zellert.
- A lehető legalacsonyabb lángon, finoman pirítsuk meg őket az olajban. Ügyeljünk arra, hogy időnként keverjünk rajtuk egyet. Ha főzés előtt így járunk el, , a béta-karotin felszabadul a sárgarépából, és ettől a levesünk egy kellemes aranyszínt kap. Pontosan azt a színt, amiről beszéltünk. Erre általában körülbelül 5-6 perc elegendő.
- Ha elkészültünk az előző lépésekkel, tegye bele a csirkét és a hagymát is az edénybe. Időnként keverjük meg, amíg a csirke szépen megfehéredik. Ezen a ponton tartsuk alacsonyan a hőt. Ha látjuk, hogy a csirke összes oldala fehér, jöhet hozzá a fokhagyma, 1/2 teáskanál só és 1/4 teáskanál fekete bors.
- Ha nem használunk elég zöldséget vagy húst, meglehet, hogy a leves ízét nem találjuk elég erősnek. A legjobb magyar húsleves gazdagon, sok zöldséggel, öreg tyúkból készül, hiszen annak a húsa erősebb ízű. A leves ízének erősítése azonban könnyen megoldható, ha a levesünkhöz zöldség vagy húsleves alapot adunk. Így a levesünkhöz fele-fele arányban alaplevet is vizet adhatunk.
- Miután hozzáadtuk a vizet és/vagy az alaplevet, állítsuk a hőt közepesre, és forraljuk fel a levest. Ha felforrt, ismét húzzuk lejjebb a hőfokot, fedjük le az edényt, és hagyjuk főni körülbelül egy órán keresztül.
- Ha úgy gondolnánk, hogy nem elég a folyadék, még adhatunk hozzá vizet. Kóstoljuk meg a levest, és ha szükséges, ízesítsük még sóval, borssal. Ha van szárított zöldségkeverék fűszerünk kifejezetten húsleveshez, azt is használhatjuk.
- Ezen a ponton két dolgot tehetünk a csirkelevessel. A csirkét és a zöldségeket mindenképp ki kell vennünk. Ha zöldséges, gazdag levest szeretnénk tálalni, akkor az összes zöldséget és a csirkehúst vágjuk apróra vágjuk, és tegyük vissza a levesbe.
- Ha magyaros csirkehúslevest szeretnénk galuskával elkészíteni, akkor a zöldségeket semmiképpen ne tegyük vissza. Ez akkor is igaz, ha a levesbetétet vékony tészta lesz.
- Ha a zöldségeket visszatesszük a levesbe, akkor más dolgokat is adhatunk hozzá. Ilyen például borsó, ami néhány perc alatt megfő a levesben. Ezenkívül, ha a "zöldségmentes" csirkehúsleves elkészítése mellett döntünk, akkor a zöldségekből készíthetünk salátát. Mi mindig ezt tesszük, hiszen a mi családunkban a zöldségmentes változatot részesítjük előnyben.
- Ha a zöldségmentes csirkelevest galuskával szeretnénk elkészíteni, akkor kövessük a fent található galuskára vonatkozó utasításokat. Ha jobban szeretjük azonban a tésztát, akkor csak a cérnametéltet kell fogyasztás előtt a levesbe dobni és puhára főzni. Tálalás előtt aprítsunk fel egy kis friss petrezselymet és szórjuk a levesbe.