Olaszország az első számú bortermelő ország a világon. Otthont ad 350 elismert szőlőnek és nem kevesebb, mint 20 borvidéknek. A világ borszállítmányainak 16%-a az olaszoktól indul. Nemzetközi elismertségét bizonyítja, hogy a világ legjobb borainak otthonaként tartják számon. Az olasz borok fajtái, a szőlők, termelők és borvidékek hosszú sorait nehéz lenne egy írásba belezsúfolni. Mi inkább megpróbáljuk kategorizálni a legjobb vörösborokat a borfajták szerint, nem termelő vagy régió alapján. A leghíresebb és legjelentősebb olasz borok fajtái következnek, valamint a kihagyhatatlan desszertborok, melyek sose hiányoznak az olasz asztalokról. A 10 legjobb vörösbor bemutatása során szóba kerülnek a borvidékek az északnyugati Piemonte régiótól az északkeleti Venetoig, Toszkánától egészen le a déli Szicíliáig. Kövesd végig cikkünket, hogy megismerd a leghíresebb termelők neveit, illetve a legfontosabb tudnivalókat és megjegyzéseket ezekről a finom borokról.
10 Legjobb Vörösborok Olaszországból – Olasz Vörösborok
Az olasz borok fajtái közül minden alkalomhoz, hangulathoz, étkezéshez van egy tökéletes toplistás. A híres olasz pizzák mellé ugyan nem isznak bort az olaszok, de különböző olasz tészták, húsos ételek, nagyszerű olasz sajtok kísérő italának megfelel. Egyes borfajtákat csak egy bizonyos napszakban iszogatnak, meghatározott párosításban, másokat mindig bizonyos étkezések mellé fogyasztanak.
A listánkon sorra kerülnek a legjobb olaszországi száraz vörösbor fajták, habzóborok, pezsgők és még a desszertborok királya, a Vino Santo, azaz a szent bor is, a kiemelt toszkánai édes nedű. Oldalunkon már foglalkoztunk olasz sajtokkal is, melyek közül többet is lehet csipegetni a kiemelt vörösborok mellé. Emellett cikkeink között számos Olaszországgal kapcsolatos tudnivalót, hagyományos receptet is találsz.
1. Barolo

Az olaszországi száraz vörösbor fajták közül a Barolo a borok királya és a királyok bora! Egy tökéletesen kiegyensúlyozott borról van szó, mely egyedi éghajlati körülményeket igényel. Piemont régióban készül, Olaszország északnyugati részén. Nebbiolo szőlőből készül és ténylegesen közkedvelt, a legnépszerűbb olasz bor a világon. Íze egyre kellemesebbé válik, minél több évig érlelik.
Szüretelés után a Barolot fahordóban tárolják legalább 18 hónapig, illetve legalább 36 hónapig érlelik, mielőtt eladásra bocsájtják. Ha az érlelési ideje eléri az 5 évet, már Riserva megjelölést is kaphat. A Barolo színe letisztult rubinvörös, a föld, rózsa, csersav, édesgyökér és kávé jegyeit hordozza. A hagyományos termelők az erősebb ízű, csersavban gazdag bort gyártották. A tradicionális folyamat során akár 10 évbe is telhet, mire a bor íze enyhül és ihatóvá válik.
Napjainkban a nagyobb mennyiségű gyártásra törekvő termelők francia tölgyfahordókat használnak, melyek segítik az erjedést. Ettől a borban érződnek a tölgyfahordó jegyei. A minőségi olasz borok közül ez igazán jó a gombás fogásokhoz, gombás és húsos tésztákhoz, valamint érleltebb sajtokhoz. A hosszan érlelt és a frissebb Barolo is különleges ízélményt nyújt, egy romantikus vacsora színvonalát is emeli.
2. Brunello

Rangsorolni az olaszországi vörösborokat nem könnyű és nem is a mi dolgunk. Mi csak kiemelünk párat az olasz bor toplistásai közül, bármilyen rangsorolás nélkül! A Brunello di Montalcino Toszkánából származik és Sangiovese szőlőből készül. A helyi település, Montalcino után kapta a nevét. Ez egy kis középkori város Toszkána dombjai között. A Brunello di Montalcino egy összetett vörösbor fajta, mely idővel nemesedik.
A tökéletesség eléréséhez ennek a bornak hosszú érlelési időre van szüksége. Legalább 2 évig kell tárolni fahordókban és palackozás után még legalább 4 hónapig érlelni fogyasztás előtt. Korábban megbontani egy ilyen üveg bort pazarlás. A tökéletes íz 10 és 30 év közötti idő alatt érlelődik. És ez nem vicc! Egy másik fontos tényező a tökéletes Brunello eléréséhez a megfelelő tárolás, egy megfelelően hűvös borospincében, ahol a hőmérséklet állandó és lehetőség van a palackokat fektetve raktározni.
A Brunello di Montalcino bornak intenzív rubinvörös színe van és egy erős íze, melyben keveredik a száraz, az enyhén csersavas, az erőteljes és harmonikus ízvilág. Ez a bor társítható a vaddisznó raguval, Toszkánából származó szélesmetélttel (Pappardelle Pasta). Az ízek mennyországába juthatsz, hidd el! Természetesen egyéb húsos fogások, sültek, steakek, szűzpecsenye esetében is alkamas kísérő egy pohár Brunello.
3. Amarone

Az Amarone az olaszországi legjobb vörösborok közé tartozik és nem mindenkinek ajánlott. Egy erős, koncentrált száraz vörösbor, mely Valpolicellaban készül, Veneto régióban. A gyártók a legjobb minőségű olasz szőlőt használják az Amarone készítéséhez. A szőlőmagokat 60%-ra aszalják, mielőtt a maradék levet kipréselhetik a szőlőszemekből, hogy elkezdhessék a borkészítés folyamatát.
2010 óta DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) kategóriájú eredetvédett borként tartják számon. Ennek értelmében származása ellenőrzött és garantált. Olaszországban ez a legmagasabb minősítés. Az Amarone egy testes bor, finomsága nemzetközileg is elismert, feltehetően hosszú az érlelési ideje. Egy rubinvörös bor, melynek színe az idő múlásával narancsos tükröződést kap.
Az Amarone bornak tartós, fűszeres illata van. Érezhetsz benne cseresznye, dió, erdei gyümölcs, fűszer és csokoládé ízjegyeket is. Tökéletes választás párolt hús vagy hagyományos húsételek mellé, pörkölt, lasagna vagy penészes sajtos gnocchi kísérőjeként is. Fontos tudnivaló, hogy az Amarone alkoholtartalma meghaladja a 15%-ot. Az olasz borok fajtái közül talán a legpazarabb a híres Valpolicella térségéből.
4. Lambrusco

Az olaszországi legjobb vörösborok sorából nem hagyhatjuk ki a főszerkesztőnk lakhelyének környékéről származó különlegességet sem. A gyönyörű Emilia Romagna régióban készítik a Lambrusco nevű száraz vörösbort, enyhe szénsavtartalommal, mely tökéletesen passzol előételekhez és ebédhez egyaránt. A pezsgők erős szénsavasságához képest ez csak enyhén habzó.
Egy olyan borról van szó, mely kellemes frissítő a forró nyári napokon is. Az eddig említett borokkal ellentétben a Lambruscot ajánlott fiatalon fogyasztani. Ez a nedű nem igényel hosszabb érlelési időt a kiváló íz kialakulásáig. A Lambrusco íze friss és zamatos és megfelelő kísérője a régió tésztaféléinek. Remek társítása lehet különböző desszerteknek is!
Az Emilia Romagna régióban lévő Italian Food Valley lehetőséget nyújt a hagyományosan készült ételek, a tradicionális olasz konyha remekműveinek kiemelésére. Van néhány bor, ami innen sem maradhat el. A Lambruscot többnyire Párma, Reggio Emilia és Modena városok környékén gyártják, ahol ajánlott a jó minőségű olasz bor vásárlás. Ha erre a vidékre utaznál, akkor ne szalaszd el a különleges borok kóstolását!
5. Montepulciano d’Abruzzo

A minőségi olasz borok sorolása közben bárkinek ismerősen hangozhat néhány név, hogyha picit is jártas az olasz vörösborok világában. Az Abruzzoból származó Montepulciano a nemzetközileg is elismert hírességek közé tartozik és a Barolo vidékéhez köthető, Piemont régióban. Sok tulajdonága közül tudnivaló, hogy ez egy déli országrész, így az időjárás függvényében a bor is változik.
A Montepulciano egy intenzív rubinvörös bor, mely idővel narancssárga árnyalatot kap. Erőteljes aromája van, gyümölcsös ízzel, csersavval, piros gyümölcsök jegyeivel, cseresznye, szárított rózsa, vanília és egy kis fűszeres ízhatással. A megfelelő érlelési ideje 4 és 6 év közé tehető. Ez a bor nem annyira ízletes, zamatos, mint az északi száraz vöröbor fajták. A termelők a minőségi gyártásra fektették a hangsúlyt, így a bor elnyerte a DOC minősítést, ellenőrzött származású eredetvédetté nyilvánították.
A Montepulciano d’Abruzzo kellemes társítása lehet a húsos szószoknak, mint például egy finom ragu, sertésszeletnek, érlelt sonkának, sülteknek, pörköltöknek, illetve fehér és vörös húsoknak egyaránt. A húsok és a bor mellé ajánlott fogyasztani még a finom olasz kemény sajtokat. A bor ízvilágához passzolnak a tésztára való különféle paradicsom alapú szószok is.
6. Dolcetto d’Alba

Kicsit visszatérünk az ország északi tájaira, mivel a Dolcetto d’Alba a Piedmont régióból származik. A bort a régió 36 kommunájában gyártják, délkeletre Alba városától. A termelők területe átfedi a Barolo és Barbaresco vidékeit is. A különbség abban rejlik, hogy a Dolcetto szőlő homokos, meszes talajon terem, tufatartalmú földben, ez alapján létesítik a szőlőskerteket is.
A Dolce d’Alba az egyik legjobb vörösbor fajta Olaszországban, melynek rubinvörös színe van, néha ibolyás tükröződéssel. Ez egyike a hét Dolcetto-alapú DOC minősítésű bornak és az egyik legfontosabb besorolású Dolcetto szőlőből készült vörösbornak tekintik. Zamatos, gyümölcsös íze miatt is kedvelik, alacsony a savtartalma és lágyan csersavas.
Fekete cseresznye és édes fűszerek érezhetőek benne, keserű mandula utóízzel. Ezt az ízvilágot nyújtják többnyire azon olasz borok fajtái, melyek ilyen választékos szőlőből készülnek. Egy könnyen fogyasztható bor, mely a mindennapok része a helyi közösség számára. A Dolcettot, akárcsak a Lambruscot, már rövid érlelés után érdemes inni. Remek választás előételek és helyi Tajarin tésztás tradicionális receptek mellé.
7. Gattinara

Miközben mindenki azon gondolkodik, hogy a minőségi olasz borok közül éppen melyeket érdemes beszerezni, tarts velünk keresgélés helyett és ismerj meg egy újabb DOCG minősítésű bort! Ha a legjobb olaszországi száraz vörösborokat kell felsorolni, mint láthatod, több lehetőség is van és nagyrészük ténylegesen az ország északi tájairól származik.
A Gattinara olasz bor is az északi Piedmont régióban készül, egyik kedvenc szőlőfajtánkból, mely a Nebbiolo. Mindezt természetesen a Gattinara település határain belül gyártják, Vercelli megyében. Narancsos tükröződésű, gyönyörű gránátvörös színe van, amihez társulnak kellemes, fűszeres és virágos ízjegyek. Ez a harmonikus ízvilág leginkább rizotto fogások vagy párolt húsok mellé ajánlott.
A Gattinara 1967-ben nyerte el a DOC minősítést, majd 1990-ben a DOCG minősítést is. A bor készítésének alapszabálya, hogy 90%-ban Nebbiolo szőlőt kell tartalmaznia. A fennmaradó 10%-hoz használható az Uva Rara fajta, melyet úgy is ismernek, mint Boarda di Gattinara, és/vagy Vespolina. A szőlő vulkanikus eredetű vasban gazdag kavicsos földben növekszik, mely nyomokban tartalmaz karbonátot, magnéziumot és kálciumot. A tökéletes Nebbiolo terméshez még nagyon fontos tényező a kontinentális éghajlat.
8. Rosso di Montalcino

Az olaszországi legjobb vörösborok listája itt még nem ér véget! Visszatérünk Toszkánába még egyszer, hogy egy újabb remek olasz bor vásárlás lehetőségét mutassuk meg. A különleges ital nem más, mint a Rosso di Montalcino. Montalcino vidéke a minőség iránti elszántságáról híres. Így alakulhatott ki egyediségük, miszerint ugyanazon szőlőskertekből kétféle, ellenőrzött származásúnak jelölt bort állíthatnak elő. Igazi ritkaság, még Olaszországban is!
Ezek közül az egyik a Brunello, melyet már említettünk. Közismert a pontos szakmai értékelések miatt, hosszabb idejű érlelése ajánlott. Emellett ott van a Rosso di Montalcino, mely egy fiatalabb bor, nagyszerű struktúrával, sajátos frissesség és élénkség jellemzi. Egy elegáns, ízletes, kellemes bor, rubinvörös színével, jó intenzitással és a friss gyümölcsök illatával.
A régi neve Vermiglio volt, melyet gyümölcsös vörösborként ismernek, kizárólag Montalcino faluban készítve. Egy nagyszerű toszkánai úti cél a település, melyet érdemes meglátogatni és nyilvánvalóan néhány helyi bort is megkóstolni. A Rosso di Montalcino alkoholtartalma 12%-nál kezdődik, de hosszabb érleléssel elérheti a 14,5%-ot is. Tökéletes párosítása a vörös húsoknak, baromfinak, de gombás szószoknak is.
9. Gutturino

A legjobb olasz vörösborok közül a Gutturino igazából Piacenza szimbólumának tekinthető. A helyi lakosok és a rövidebb-hosszabb ideig ott tartózkodó emberek számára egyaránt az igazán jó vörösbor gondolata egy jó pohár Gutturinot jelent. Vagy többet. A helyi termelők kemény és kitartó munkájának köszönhetően napjainkban az olasz borok fajtái közül már komolyan foglalkoznak a Guttorinoval is.
A bornak elérhető buborékos, szénsavmentes és Riserva változata is. Utóbbit két évig érlelik. A Gutturino két szőlő vegyítéséből jön létre, ezek pedig a Barbera és a Boarda. Az egyik hozzájárul a szerkezetéhez és erősségéhez, a másik eleganciát és letisztultságot nyújt neki. Mivel két különböző igényű szőlőről van szó, a vegyítésük csak a borkészítés későbbi szakaszában történik meg, nem a legelején.
Ez a bor kitűnően illik a Piacenzaban jellemző első fogásokhoz, mint a Pisarei a Faso és különböző típusú tortellinik. Nagyszerű párosítása még a híres Piacenzaban készült szaláminak. Az Emilia Romagna régióban kihagyhatatlan úti cél ez a Párma és Milánó között félúton található kis gyönyörű település. Könnyen a szívedbe lopja magát és visszavágysz majd újra.
10. Chianti Classico

Melyik az a vörösbor fajta, melyet biztosan mindenki ismer, aki tudja a száraz vörösbor fajták hosszú sorát? Ez nem más, mint Chianti Classico! A Classico arra utal, hogy századokon keresztül ugyanazon a vidéken gyártották ezt a bort. A Chianti készítése szigorúan megszabott előírásokat követ. Bizonyosan ez a legnépszerűbb vörösbor Olaszországban. Nézzünk pár jellegzetes vonást és néhány részletet róla!
Ez egy DOCG besorolású bor, mely Olaszországban a legmagasabb bor-minősítés, ahogyan az már kiderült. A Classico elnevezéshez nem elég, hogy Chianti vidékén készítik. Egyik alapvető szabály a hozzáadott szőlő aránya. 80%-ban Sangiovese fajtát kell tartalmaznia, illetve 20%-ban más szőlőt, mint a Colorino vagy a Canaiolo. Előszőr a Chianti világos rubint színű, száraz és ízletes, illetve egyéb sajátosságai is vannak.
A bort virágos ízjegyek jellemzik, egy harmonikus, száraz és ízletes aroma, megfelelő szintű csersavval. A Classico besoroláshoz szükséges, hogy legalább 12% legyen az alkoholtartalma. A Riserva megjelöléshez legalább 24 hónapig kell érlelni, melybe beletartozik 3 hónap finomítás palackban. A Chianto Classico Riserva alkoholtartalma el kell érje a 12,5%-ot.
Összefoglaló: olasz borok fajtái
Nagyon nehéz megállapítani, hogy melyik a legjobb vörösbor Olaszországban. Számos szőlőfajta és borfajta létezik és még több gyártó, aki remek vörösborokat palackoz. Ebben a cikkben szerettük volna összegyűjteni a legnépszerűbb, leghíresebb és legkeresettebb olaszországi borokat, kiemelve a legfontosabb tulajdonságaikat, ízvilágukat és ételekhez való párosításukat. Az olasz bor vásárlás kihagyhatatlan, bármelyik olasz bortermelő vidéken jársz! Ha bármely más téma érdekel Olaszországgal kapcsolatosan, akkor ne habozz barangolni weboldalunkon, vagy böngészd az angol nyelvű weboldalunkat, mely csak olasz témákkal foglalkozik! Faceboookon és Instagramon is kövess be minket! És a történet itt nem is ér véget teljesen, hisz magyar borok válogatását is megtalálod nálunk!
Pin: Olasz borok

