Ha február akkor farsang, és ha farsang akkor fánk. Ez ilyen egyszerű. Minden évben tradicionálisan, minden mennyiségben, és minőségben. Ez a nagyvilágban is így van, bár nem egységesen ünneplik ezt az időszakot, vagy nem épp szalagos fánk kerül az asztalra, de a karnevál mindenhol karnevál. Éppen ezért az első a listánkon a hagyományos, magyar farsangi fánk recept. De ezen kívül számos érdekességet is hozunk, sőt mi több, adjuk az alap receptet is hozzá. Viszont megígérjük, hogy ezeket a finomságokat majd részletesen is megosszuk veletek, legalábbis sok tervben is van már nálunk. Hiába na, mi is kedvet kaptunk a finomságokhoz. Most viszont nem késlekedünk fánkokra fel, és jöjjön a 10 érdekesség a nagyvilágból.
10 Farsangi Fánk Recept – Farsangi fánk receptek a világból
A farsangi fánk recept a mi lelki szemeink előtt az a szalagos fánk amit nagymamáink is készítettek ebben az időszakban. De megfogjátok látni, hogy nem mindenhol ez jelenti a karnevált, vannak különböző helyek ahol épp főétel, vagy desszert kerül ilyenkor az asztalra. Nem mindenhol fánk, vagy épp nem a mi általunk ismert fánk lesz a jellemző.
Éppen ezért szeretnénk ha kényelembe helyeznétek magatokat, egy kellemes, forró teával, és a mi sajátos, finom, és meleg fánkunkkal elmerülnétek a nagyvilág érdekességeiben. Nézzük meg közösen, hol mi a szokás, és keressünk alternatívát a hétvégére amit szívesen kipróbálnátok még mielőtt lejárna a nagy mulatozások időszaka. Meglátjátok sem unalmasak nem leszünk, de mire a végére értek újra kedvet kaptok az evéshez.
1. Magyarország – Szalagos Fánk Recept
Kezdjük a sort a jól ismert magyar pillekönnyű szalagos fánk történetével. Hagyományosan húshagyó kedden készítették nagymamáink, és ez volt az ünnepi időszak koronázatlan süteménye. A fánkok elkészítése jelentette a téli időszak végét, és a tavasz közeledtét. Hagyományosan zsírba sütötték ki, majd porcukorral szórták meg. A jellegzetes karikás formája, és finom, lágy tésztája miatt népszerűvé vált nagyon hamar.
A szalagos fánk recept éppen ezért akár szájhagyomány útján is hamar terjedt, mindenkinek lett saját bevált receptje rá. Eredetére vonatkozólag nehéz lenne pontos történetet megadni, de az biztos, hogy a magyar konyha hagyományos részévé vált, és a családok számára fontos részét képezte ennek a januári időszaknak. Jöjjön hát egy alap recept ami bemutatja hogyan is készítheted el a családnak.
Hozzávalók
500 gramm finom liszt
25 g élesztő
250 ml langyos tej
2 evőkanál cukor
1 tojás
50 gramm vaj olvasztva
csipet só
zsír a sütéshez
porcukor, hogy megszórd
Elkészítés
1. Az élesztőt keverd el a langyos tejjel és a cukorral. Hagyd állni néhány percig, amíg az élesztő felfut.
2. Egy nagy tálban keverd össze a lisztet a sóval. Készíts mélyedést a közepén.
3. Az élesztős keveréket öntsd a liszthez, majd add hozzá a tojást és a vajat. Gyúrd össze a tésztát.
4. Amikor a tészta sima és rugalmas, takard le egy konyharuhával, és hagyd pihenni egy órán keresztül, amíg a tészta megkétszereződik.
5. Nyújtsd ki a tésztát, majd vágd kis négyzetekre. Ezekből tekerd fel a szalagokat.
6. Forrósítsd fel a zsírt egy nagy serpenyőben. Süsd ki a fánkokat mindkét oldalán aranybarnára.
7. Szűrd le a fánkokat, majd hagyd lecsöpögni a felesleges zsírt.
8. Szórd meg őket bőséges porcukorral.
2. Olaszország – Chiacchiere vagy Crostoli
Ez a farsangi fánk recept nagyon népszerű, bár lehet Magyarországon nem annyira ismerős, de az olaszok körében annál inkább. Nem is csoda, hiszen egy egyszerű fánk recept, ami sok mindent jelképez, csak úgy mint a mi fánkunk. Olaszország, a karnevál és a gasztronómia olyan kulcsszavak, amik viszont együtt mindenkinek ismerősek már.
Éppen ezért nem is meglepő, hogy van nekik karneválhoz illő igazi csemegéjük. A Crostoli nevezetű finomság édes tésztadarabokból áll össze, amit olajban, vagy fritőzben sütnek ki. Formájuk nagyon változatos, és hasonlít a mi csörögénkhez, de mégsem az. Az édesség neve gyakorlatilag csevegést jelent, ami magába is foglalja, hogy mennyire közösségi dologról van szó.
Szintén mellette szól, hogy könnyű elkészíteni és nagyon ízletes eredményt kapunk. Éppen ezért otthon is gyakran sütik, viszont maga a farsang időszaka alatt elég gyakori fast food-ként is, hiszen megtaláljuk számos árus polcán. A Crostoli elkészítése egyszerű, és a végeredmény egy ízletes, ropogós édesség. Íme, egy tradicionális Crostoli recept:
Hozzávalók
500 g liszt
3 tojássárgája
50 g vaj (olvasztva)
2 evőkanál cukor
1 evőkanál rum (opcionális)
1 csipet só
150 ml tej
Finomra reszelt citromhéj
Növényi olaj a sütéshez
Porcukor a megszóráshoz
Elkészítés
1. Egy tálban keverd össze a lisztet és a sót. Készíts egy mélyedést a közepébe.
2. A mélyedésbe üsd bele a tojássárgákat, adj hozzá olvasztott vajat, cukrot, rumot (ez opcionális), finomra reszelt citromhéjat, majd öntsd hozzá a tejet.
3. Gyúrd össze a hozzávalókat egy sima tésztává. Ha szükséges, adhatsz hozzá még lisztet vagy tejet a megfelelő konzisztencia eléréséhez.
4. Oszd fel a tésztát kisebb darabokra, majd nyújtsd vékonyra mindegyiket.
5. Vágd a tésztát négyzetekre vagy csíkokra, és készíts azokba egy kis bemélyedést vagy metszet középen (ez segít abban, hogy a tészta a sütés során megduzzadjon).
6. Melegíts fel bő olajat egy serpenyőben közepes hőfokon.
7. Süssed meg a tészta darabokat mindkét oldalon aranybarnára. Vigyázz, hogy ne legyenek túl sötétek.
8. Helyezd a kisült crostoli-t papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja.
9. Hagyd kihűlni, majd szórd meg porcukorral a tetejüket.
3. Németország – Berliner Pfannkuchen
A farsangi fánk receptek között következik Németország területe. Más néven berlini fánkként ismerhetjük, ami egy édes farsangi sütemény, amely nem meglepően édes tésztából készül. Fogyaszthatjuk lekvárral, de bármilyen ínycsiklandozó dolgot kitalálhatunk hozzá. Németországban hagyományosan Torkos Csütörtökön, vagy Kedden készítik.
Úgy tartják, hogy ez az utolsó lehetőség böjt előtt a zsíros étkezésre, és a hab a fánkban sem maradhat el, hiszen vanília vagy épp csoki is helyet kaphat a dologban. Nem is meglepő, hogy a németországi karneválok is felkapták mind nyalánkság, és megjelenik a kínálatokban. Éppen ezért a vásári hangulat garantált, ha ebben az időszakban német földre lépünk.
És ki ne hagyjunk egy fánk lehetőséget ebben az esetben. Ha mégsem járnánk, ott se keseredjünk, hozzuk a receptet mi. Szánjuk rá az időt, és készítsük el. A hagyományos berlini fánk készítése egy kicsit időigényes, de az eredmény igazán kifinomult. Íme, egy eredeti berlini fánk recept.
Hozzávalók a tésztához
500 g liszt
250 ml tej
75 g cukor
75 g vaj (olvasztva)
1 csomag (7 g) szárított élesztő
1 tojás
1 tojássárgája (a kenéshez)
1 csipet só
1 teáskanál vanília kivonat (opcionális)
Zsír vagy olaj a sütéshez
A töltelékhez
Lekvár (pl. sárgabarack, szilva vagy málna, de igazából lehet bármi)
Porcukor a megszóráshoz
Elkészítése
1. Melegítsd fel a tejet langyosra, majd keverj hozzá egy kis cukrot és az élesztőt. Hagyd állni kb. 10 percig, amíg habos lesz.
2. Egy nagy tálban keverd össze a lisztet és a sót. Készíts egy mélyedést a közepébe.
3. Öntsd a habos élesztőt a mélyedésbe, majd adj hozzá a cukrot, olvasztott vajat, tojást és (opcionálisan) a vanília kivonatot.
4. Gyúrd össze a hozzávalókat egy sima tésztává. Ha szükséges, adj hozzá lisztet vagy vizet a megfelelő konzisztencia eléréséhez.
5. Takard le a tésztát és hagyd pihenni kb. 1 órán át, amíg a tészta megkétszerezi a méretét.
6. Lisztezett felületen nyújtsd ki a tésztát 1 cm vastagságúra.
7. Vágj ki kör alakú darabokat (kb. 7-10 cm átmérőjűek).
8. Melegítsd fel bő zsírt vagy olajat egy mély serpenyőben közepes lángon.
9. Süssed meg a berlini fánkokat mindkét oldalon aranybarnára.
10. Tedd a fánkokat papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívják.
11. Amikor kihűltek, hasítsd fel őket, töltsd meg lekvárral, majd szórd meg porcukorral. Még díszesebb, ha habzsákból egyenesen a közepébe gyűjtöd a sok krémet.
4. Spanyolország – Churros
Ha Spanyolország akkor farsangi fánk recept, hiszen nekik is van. Az igazság az, hogy ez az egyszerű fánk recept, a churros is kicsit nemzeti étel, hiszen egész évben közkedvelt, viszont farsang idején hatványozottan jelen van a mindennapokban. Hosszú ropogós tésztáról beszélhetünk, amit bő olajban kisütnek, és gyakran olvasztott csokoládéba mártanak.
Képzeljük el a karnevál hangulatát ahol frissen sütik a churrost is, és csak, mint egy snack-et fogyasztják az ünnepi forgatagban. A sült krumpli édes változata is lehetne. Különböző tájegységeken akár forró csokoládéval is párosíthatják, ami hát nem diéta barát, de mindenképp kipróbálandó. A churros elkészítése otthon is lehetséges, és az eredmény egy ízletes, ropogós édesség lesz. Íme, egy hagyományos churros recept.
Hozzávalók a tésztához
1 csésze víz
1/2 csésze vaj
1 evőkanál cukor
1/4 teáskanál só
1 csésze liszt
3-4 tojás
Vanília kivonat (opcionális)
A sütéshez
Növényi olaj
Cukor és fahéj keveréke (a megszóráshoz)
Elkészítés
1. Egy közepes lábasban melegítsd fel a vizet, add hozzá a vajat, cukrot és sót. Forrald fel.
2. Vegyél le a lábast a tűzről, majd keverd hozzá a lisztet, amíg egy sima tésztát nem kapsz. Hagyd hűlni egy kicsit.
3. Adj hozzá egyesével a tojásokat a tésztához, alaposan elkeverve mindegyik után. Ha használod, most adhatsz hozzá egy kis vanília kivonatot is.
4. Töltsd a tésztát egy habzsákba.
5. Melegíts fel bő olajat egy serpenyőben közepes hőfokon.
6. Préseld ki a tésztát az olajba. Vágd le a tésztát a kívánt hosszúságú darabokra.
7. Süssd meg a churrosokat mindkét oldalon aranybarnára.
8. Papírtörlőre tedd a sütőből kivett churrosokat, hogy a felesleges olajat felszívják.
9. Forgasd meg a még meleg churrosokat a cukor és fahéj keverékében.
10. Tálald forrón, lehetőleg friss forró csokoládéval vagy egyéb mártással.
+Tipp. Frissen fogyaszd, mivel később megpuhul, és nem ugyanazt az élményt nyújtja.
5. Belgium – Gaufres de Carnaval
A fánk receptek között reméljük jól megfér egy kis barát. Hiszen ne lepődjetek meg, de a név mögött gofri szerepel. Mi is lehetne más, hiszen Belgiumiról beszélünk. Farsang idején gyakran fogyasztják a karneválos waffel nevű édes gofrit, ami ünnepi kinézetet kp a színes cukroktól, és csokoládéktól.
Különbség is van a tradicionális gofrijuk, és a karneváli között. Ez utóbbit Brinche városában sütik ahol a régi farsangi események is zajlottak, vagyis a Brinche Karnevál része volt. Kialakítás is más, kicsit vastagabb, és szélei kerekdedek.
Tökéletesek arra, hogy megtöltsük őket. Sőt mi több farsangi motívumok is kerülhetnek rá, mint színes ábrákat tartalmazó cukrok. Bár egyes receptek változhatnak, itt egy általános gofri recept, amelyhez hozzáadhatod a saját kreatív díszítéseidet.
Hozzávalók a goffrihoz
250 g liszt
60 g porcukor
1 csomag szárított élesztő
250 ml langyos tej
2 tojás
100 g olvasztott vaj
1 teáskanál vanília kivonat
csipet só
Hozzávalók a díszítéshez
Porcukor
Csokoládéöntet
Gyümölcsök (pl. eper, málna)
Tejszínhab
Elkészítés
1. A szárított élesztőt langyos tejbe keverd, és hagyd habosodni 5-10 percig.
2. Egy nagy tálban keverd össze a lisztet, a porcukrot és a sót.
3. Készíts mélyedést a közepén, és öntsd bele a habos élesztőt, a tojásokat, az olvasztott vajat és a vanília kivonatot.
4. Gyúrd össze az összetevőket egy sima tésztává. Ha szükséges, adhatsz hozzá lisztet vagy vizet.
5. Fedd le a tésztát egy tiszta ruhával, és hagyd kelni egy órán át, amíg a térfogata megduplázódik.
6. Melegítsd fel a gofri sütőt vagy gofri vasat, és készítsd elő a tésztát.
7. Öntsd a tésztát a gofri sütőbe, és süsd meg a gofrikat mindkét oldalon aranybarnára.
8. Miután a gofrik kihűltek, díszítsd porcukorral, csokoládéöntettel, gyümölcsökkel és tejszínhabbal.
9. Szolgáld fel a Binchei karneváli gofrikat, és élvezd az egyedi és finom édességet!
6. Hollandia – Poffertjes
A farsangi fánk receptek között szintén kakukktojás lesz a következő is. Maradjunk még egy kicsit a szomszéd kultúránál, és a gofriknál. A hollandok viszont másképp készítik, ezek a gofrik kicsik, puhák, édesek, és tálalni lehet őket vajjal, porcukorral, de csokival is jól mutatnak. Hagyományosan van nekik külön serpenyőjük, így lesznek apró mélyedések a gofrikban. Jellegzetes formájuk mellett az elkészítésük is egyedinek mondható.
Karnevál alkalmával is fogyasztják, mivel hihetetlenül népszerű. Könnyen fast food étellé lehet tenni, és csakúgy, mint az előző gofri esetében könnyen lehet díszíteni, és nagyon feltűnővé tenni. Fogyasztásuk is könnyed lehet, ami egy zsúfolt karneváli tömegben nem elhanyagolható szempont, így sokan is választják ezt a különlegességet Hollandiában.
A Poffertjes gofri tehát, egy holland édesség, kis, lágy és kerek gofrik formájában. Ezek a pici édes csemegék általában a hagyományos holland Poffertjes serpenyőben készülnek, ami apró mélyedéseket hagy a gofrikban. Kicsit hasonlítanak a gofrikra, de jellegzetes formájuk, méretük és az elkészítés módja teszi őket egyedivé.
Hozzávalók
250 g liszt
1 teáskanál élesztő
1 tojás
300 ml langyos tej
1 evőkanál cukor
Csipet só
Vaj (a serpenyő kikenéséhez)
Porcukor (a megszóráshoz)
Elkészítés
1. A langyos tejbe keverjük bele az élesztőt, és hagyjuk állni pár percig, amíg habosodik.
2. Egy tálban keverjük össze a lisztet, a cukrot és a sót.
3. Adjuk hozzá a habos élesztős tejet és a tojást a liszthez, majd keverjük össze, amíg egy sima tészta nem lesz.
4. Takarjuk le a tésztát egy tiszta konyharuhával, és hagyjuk kelni kb. 30-45 percig.
5. Melegítsünk fel egy Poffertjes serpenyőt közepes hőfokon, majd kenjük meg vajjal a mélyedéseket.
6. Öntsünk egy kis tésztát minden mélyedésbe, és süssük a poffertjeseket mindkét oldalon aranybarnára.
7. Tálalás előtt megszórhatjuk porcukorral.
+Tipp. A poffertjeseket általában kis tálakban, kiskanállal szolgálják fel, és az emberek kedvükre meghinthetik porcukorral.
7. Portugália – Malassada
Portugália szintén egy olyan kulturális örökséget hagyott maga után, ami túl mutat az ország határain, így jellegzetesen megjelennek ételeik a régi gyarmatok területein is. Éppen ezért Amerika területén, és itt nálunk is a Malassada népszerű eledelnek számít, főleg a farsangi időszakban. Gyakorlatilag egy fánkféléről beszélhetünk, amit porcukorral fogyasztanak, vagyis jöjjön egy egyszerű fánk recept, ami kétségtelenül az övéké.
Különlegességét az adja, hogy húshagyó kedd előtti időszakban készítik el, és gyakorlatilag a böjt bevezetője lesz. Nagyon elterjedt a közösségekben ahol tartják a hagyományokat, és a közösségi szellemet erősítik ez által is. Olyannyira része az örökségüknek, mint nekünk a saját szalagos fánkunk. Csak úgy, mint azt, ezt is lehet turbózni kedvünkre, így náluk is jelen vannak a farsangi fánk receptek. Mi most egy egyszerűt mutatunk nektek.
Hozzávalók
500 g liszt
75 g cukor
1 teáskanál só
11 g élesztő
250 ml langyos tej
4 tojás
75 g olvasztott vaj
Cukor a forgatáshoz
Elkészítés
1. Keverd el a cukrot a langyos tejben, majd szórd bele az élesztőt. Hagyd állni, amíg az élesztő felfut.
2. Egy tálban keverd össze a lisztet és a sót.
3. Adj hozzá az élesztős keveréket a liszthez, majd keverd hozzá a tojásokat egyesével.
4. Gyúrd a tésztát, majd add hozzá az olvasztott vajat és folytasd a gyúrást, amíg a tészta sima és rugalmas lesz.
5. Fedd le a tésztát, és hagyd kelni legalább 1 órán át, vagy amíg a térfogata megkétszereződik.
6. Melegíts fel bő olajat egy serpenyőben közepes hőfokon.
7. Kanalazz evőkanálnyi adagokat a kinyújtott tésztából az olajba, és süsd meg mindkét oldalon, amíg aranybarna nem lesz.
8. Tedd a sült malasadákat egy papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívják.
9. A forró malasadasat forgasd meg cukorban, amíg mindkét oldala bevonódik.
10. Tálald forrón és élvezd a farsangi örömöket!
8. Észak Amerika – King Cake
Az USÁ-n belül különösen Louisiana területén a King Cake jellemzik a hagyományos farsangi ételt, ami egyértelműen nem egy farsangi fánk recept, már a nevéből ítélve sem. Gyakorlatilag egy díszes kalács, amit különös díszes, színes cukorral fednek be, ezzel is megadva a karneváli hangulatot neki. Hihetetlenül örömteli az egész kalács hangulata is, így biztosan feldobja a családi étkezések is.
Díszességét az adja, hogy hagyományosan több színű cukorral hintik meg, amely a karneváli színeket képviseli, vagyis a zöld a hitet, a sárga a hatalmat, lila az igazságot. Különlegessége lehet az is, hogy elrejtenek egy kis bábut a kalácsba. Aki kapja annak szerencséje lesz egész évben a hagyomány szerint.
Hozzávalók
500 g liszt
75 g cukor
1 teáskanál só
11 g élesztő
250 ml langyos tej
3 tojás
75 g olvasztott vaj
Töltelék: cukor, fahéj, vaj
Glazúr: porcukor, tejszín, citromlé
Elkészítés
1. Keverd el a cukrot a langyos tejben, majd szórd bele az élesztőt. Hagyd állni, amíg az élesztő felfut.
2. Egy tálban keverd össze a lisztet és a sót.
3. Adj hozzá az élesztős keveréket a liszthez, majd keverd hozzá a tojásokat egyesével.
4. Gyúrd a tésztát, majd add hozzá az olvasztott vajat, és folytasd a gyúrást, amíg a tészta sima és rugalmas lesz.
5. Fedd le a tésztát, és hagyd kelni legalább 1-2 órán át, vagy amíg a térfogata megkétszereződik.
6. Nyújtsd ki a tésztát téglalap alakúra.
7. Kenj meg vajjal a tészta felületén, majd szórd rá cukrot és fahéjat.
8. Tekerd fel a tésztát és formázz egy korongot vagy gyűrűt.
9. Helyezd a tésztagyűrűt sütőpapírral bélelt tepsibe.
10. Melegítsd elő a sütőt 180 fokra, majd süsd meg a King Cake-t, amíg aranybarna nem lesz (kb. 25-30 perc). 11. Készítsd el a glazúrt a porcukorból, tejszínből és citromléből, majd öntsd a sütemény tetejére, amikor kihűlt.
9. Svédország – Semla
Egy hagyományos svéd farsangi sütemény. Nem állná meg a helyét a fánk receptek között, de a karneváli időszakban igenis fontos szerephez jut. Gyakorlatilag egy kis édes briosche sütemény, tejszín, és mandulás paszta töltelékkel készül. Skandinávia területén is jellemző, hogy ez az ünnepi időszak a böjt előtti utolsó szórakozáshoz kapcsolódik. Ezeknek a kis süteményeknek a története vissza nyúlik az 1600-as években, amikor is farsang alkalmakkor először készítették őket.
A hagyománnyá vált étel a sok évtized alatt számos változatban megjelent, így manapság már nehéz megmondani melyik volt az első. Különlegessége, hogy ez az édes kifli csak ebben az időszakban készül, főként Fettisdagen, vagyis a kövérségi napon. Ezen a napon gyakorlatilag hagyomány a zsíros ételek fogyasztása, így az édességek is sorra kerülnek. A Semla jelképezi a gazdagságot, és a jó szerencsét is, így fontos szerepet kap.
Hozzávalók a tésztához
25 g élesztő
250 ml langyos tej
75 g vaj (olvasztva)
75 g cukor
1/2 teáskanál só
1 tojás
Kb. 500 g finomliszt
A töltelékhez
100 g mandulafélék (darálva)
100 g porcukor
1 dl tejszín
Vaníliakivonat vagy friss vaníliaszemek
A díszítéshez
Tejszín
Porcukor
Elkészítés
1. Az élesztőt oldd fel a langyos tejben, majd hagyd, hogy felfusson.
2. Egy nagy tálban keverd össze az olvasztott vajat, cukrot, sót és tojást.
3. Adj hozzá az élesztős tejet a keverékhez, majd fokozatosan szórd hozzá a finomlisztet. Keverd, amíg sima tésztát kapsz.
4. Fedd le a tésztát tiszta konyharuhával, és hagyd kelni egy órán át, vagy amíg a térfogata megkétszereződik.
5. Amikor a tészta elkészült, gyúrd át, majd oszd fel kis gombócokra.
6. Készíts kis pogácsákat a gombócokból, helyezd őket sütőpapírral bélelt tepsire, és hagyd pihenni még 30 percig.
7. Melegítsd elő a sütőt 200°C-ra, majd süsd meg a tésztakorongokat körülbelül 10-12 percig, vagy amíg aranybarna nem lesznek.
A töltelék elkészítése:
1. Keverd össze a darált mandulát, porcukrot, tejszínt és vaníliát egy tálban.
2. Vájd ki a sült tésztakorongok közepét, és töltsd meg őket a mandulás krémmel.
Díszítés
1. A tetejüket tejszínnel és porcukorral díszítheted. 2. Néhány esetben a tetejüket csak porcukorral vagy porcukorral és tejszínnel együtt is díszítheted.
10. Görögország – Bougatsa
Bónuszként egy olyan érdekességet hoztunk, ahol egy étel gyakorlatilag kétféleképpen is elkészíthető, bár biztosan nem tipikus farsangi fánk receptek ezek sem. A bougatsa egy görög sütemény, ami farsang alkalmakkor is tarol. Ez gyakorlatilag egy rétesféle tészta töltve édes krémmel, sajttal, vagy porcukorral megszórva. Készítenünk kell egy kelt tésztát, amit húsfélékkel, de édes töltelékkel is megtölthetünk.
Nem tipikus farsangi étel, de a görög területeken ünnepekhez köthető, így a farsang alkalmakkor is előszeretettel készítik, de akár a húsvéti asztalon is megtalálhatjuk. Amint láthatjuk, ebben az időszakban sok helyen a hagyományos ételek kerülnek előtérbe, így nem csoda, hogy Görögországban is. A Bougatsa elkészítése összetett, de egy alaprecepttel biztosan nem rontjuk el. Készítsük el bármelyik változatát biztosan sikeresek leszünk vele.
Hozzávalók a tésztához
500 g kelt tészta
150 g vaj (olvasztva)
1/2 csésze cukor
1 tojás (a kenéshez)
Hozzávalók a töltelékhez
500 ml tej
1 csésze búzadara
1 csésze cukor
1 teáskanál vaníliakivonat
Citrus héj (narancs vagy citrom)
Elkészítés
1. Készítsd elő a kelt tésztát vagy vásárolj kész tésztát a boltban.
2. Olvaszd meg a vajat.
3. Kenj ki egy tepsit vajjal.
4. A kelt tésztát nyújtsd ki vékonyra.
5. Kenj meg a kinyújtott tészta felét a megolvasztott vajjal.
6. Hajtsd össze a tésztát, majd ismét nyújtsd ki.
7. Ismételd meg a kenést és hajtogatást 4-5 alkalommal.
8. Az utolsó hajtogatás után vágd két részre.
9. A töltelék elkészítéséhez forrald fel a tejet, majd adj hozzá búzadarát, cukrot, vaníliakivonatot és citrus héjat. Főzd, amíg sűrű pépet nem kapunk.
10. Hagyd a tölteléket kihűlni.
11. Előmelegített sütőben süsd meg a Bougatsa-t, amíg a teteje aranybarna nem lesz.
12. Amikor elkészült, még forrón szórd meg porcukorral.
Sós variáció esetében a tészta ugyanaz, de a töltelék változik.
A sós töltelékhez
200 g fetasajt (törölve vagy apróra vágva)
200 g görög joghurt
2 tojás
Friss petrezselyem vagy kapor (apróra vágva)
Só és bors ízlés szerint
A töltelék elkészítéséhez keverd össze a fetasajtot, a görög joghurtot, a tojásokat, a friss petrezselymet vagy kaprot, sót és borsot egy tálban. A sós Bougatsa ízletes és kielégítő étel, amelyet akár hideg vagy meleg is fogyaszthatsz. A sajttal és fűszerekkel teli töltelék gazdag ízvilágot kölcsönöz neki.
Bónusz: Brazília – Feijoada
A fánk recepteket megtörve jöjjön egy kívülálló, vagy egyedi eset, Brazília, ahol a feijoada a hagyományos étel. Sőt mi több egy hagyományos brazil étel mindig, de ebben az időszakban is előszeretettel fogyasztják. Gyakorlatilag egy gazdag hüvelyevesekből álló pörkölt, amiben sertéshús és kolbász is biztosan kerül.
Eredetileg portugál ételnek számított, de ott fehér, és vörösbab a fő alkotóeleme, míg a brazil ételnek a fekete bab adja az alapot. Jellemzően rizzsel szolgálják fel, de narancs is kerülhet a tálra. Mivel az egész nemzet előszeretettel fogyasztja, így számos variáció elterjedt. A farsang, vagyis a karnevál az öröm, és ünneplés időszaka.
Brazíliában hét napig tart a rendezvény, ahol felvonulások, és kulturális esemény is van. Mind minden hasonló ünnepen jelmezek, és táncolás mellett az ételre is hangsúly fektetődik. És itt jön képbe a nemzeti ételük a Feijoada, amit az ünnep részeként közösen fogyasztanak el. Ez a hagyományuk tovább erősíti a közösségi szellemet, és megteremti a kapcsolatot a farsang, és az étel között is. Íme, egy tradicionális brazil Feijoada recept.
Hozzávalók
500 g fekete bab
500 g füstölt sonka (vagy sertés lábszár)
300 g sertéshús (pl. sertéscsülök vagy sertésborda)
200 g füstölt kolbász (pl. lángúévá)
200 g sertéshurka
2 evőkanál olaj
2 hagyma, apróra vágva
4 gerezd fokhagyma, zúzva
2 babérlevél
Friss petrezselyem, apróra vágva (a tálaláshoz)
Narancslé (opcionális, a frissítő ízért)
Só és bors ízlés szerint
Elkészítés
1. Áztasd be a fekete babot előző este hideg vízben.
2. Másnap főzd meg a babot enyhén sós vízben, amíg puhává válik.
3. Egy nagy serpenyőben hevítsd fel az olajat közepes lángon, majd süsd meg a hagymát és a fokhagymát üvegesre.
4. Adj hozzá a sertéshúst, a sonkát, a kolbászt és a hurkát. Süssed addig, amíg a húsok szép aranybarnák lesznek.
5. Öntsd hozzá a megfőtt babot a húsokhoz, majd öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje az összetevőket.
6. Add hozzá a babérlevelet, sót és borsot ízlés szerint. Főzd lassú tűzön, amíg a húsok és a babok ízletesen összeérnek, és a folyadék besűrűsödik.
7. Ha szükséges, hozzáadhatsz egy kis narancslét, hogy frissítő ízt adj az ételnek.
8. Tálald forrón, megszórt friss petrezselyemmel.
Összefoglaló – farsangi fánk recept
Nagyon részletes bemutatásunk során láthattunk számos kultúrát felsorakozni, ahol nem csak farsangi fánk receptekkel találkozhattunk, de érdekesebbnél érdekesebb ételek kerültek az utunkba. A sort természetesen még lehetne folytatni, de idén maradjunk meg ennél a 10+1 országnál, hiszen ha sorra vesszük mindegyik karneváli finomságot, biztosan véget is ér ez az időszak. Éppen ezért csipkedjétek ti is magatok, és készítsetek el minél többet belőle, így jövőre akár újakat is nézhetünk. Mi is igyekszünk megfogadni saját tanácsunkat, és válogatunk kedvünkre ezekből a finomságokból, és készítünk belőle. Együtt mint mindig.