Kürtőskalács otthon receptünk első lépése, hogy az élesztőt felfuttatjuk a langyos tejben kevés cukorral.
A tészta hozzávalóit a vaj kivételével összegyúrjuk. Ha úgy látjuk, hogy folyadékot igényelne még a tészta, még egy kis tejet adunk hozzá. (ez liszt függő, akár kicsit kevesebbet is igényelhet, így érdemes a tejet adagolva adni)
Ha már összeállt a tészta, a puha vajat is szép lassan belegyúrjuk.
A tésztánkat enyhén beolajozzuk, kelesztő tálba tesszük, és 30 percig, vagy hidegebb idő esetén 1 óráig kelni hagyjuk. Közben nézzünk rá, nehogy túlkelesszük!
Nyújtsuk ki téglalap alakúra a tésztát, de ne túl vékonyra, kb 1 cm vastagságú legyen. Ezt követően egyenlő csíkokat vágjunk.
A sütő hengerünket kenjük be vajjal vagy olajjal, majd csavarjuk rá a tészta csíkjaink.
Legyenek kis hézagok a csíkok között, viszont ne túl nagyok. A végén az egészet hengergessük jól át, hogy tapadjanak össze, és jól megtudjon állni a hengeren.
Kenjük be a tésztát is vajjal vagy olajjal, majd hempergessük meg jól cukorban.
Tehetjük is fel a szén fölé a hengert, és folyamatos forgatás mellett addig sütjük a tésztát amíg aranybarna karamell színt nem kap az egész.
Tapasztalatlan sütőknek egy darabot ajánlunk sütni egyszerre, de ha már sütöttél egy párszor, egyszerre kettőt is lehet forgatni. Segítséggel pedig közben készülhet elő a következő két darab.
Még forrón levéve a szénről belehempergetjük a darált dióba, ami hagyományos feltétnek számít a sima karamellizált cukros változat mellett (ha szeretnénk). Itt viszont használhatunk darált mogyorót, kókuszt, liofilizált málnát stb. Ma már sok kipróbált lehetőség adott.
Utolsó lépésként határozott mozdulattal megütjük a henger alját, és le fog esni szépen a kész kürtőskalácsunk. Vigyázzunk arra, hogy ne égessük meg magunkat ennél a lépésnél.